Kasia Klimek na blogu: ZaGŁOSuj na siebie, czyli co mówi o mnie mój GŁOS

Zapraszamy do lektury artykułu Kasi Klimek napisanego dla wydawnictwa adwokackiego Ingremio.

 

Czy kiedykolwiek zastanawiało cię Jak brzmi Twój głos i jak odbiera go otoczenie?

 

Często nie mamy świadomości, jak dużo nasz głos mówi o nas i o naszym stanie emocjonalnym. Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak głos jest uzewnętrznieniem naszych myśli, emocji czy doświadczeń. Jest to bogate źródło wiedzy o nas samych. Świadomie lub nieświadomie, w niektórych sytuacjach manipulujemy własnym głosem.

W zależności od tego, jakie chcemy wywrzeć na kimś wrażenie, taką intonację i barwę dobieramy. Życie to teatr. Każdy przyjmuje i odgrywa różne role. Każdy jest aktorem!

Inaczej rozmawiamy z osobą, od której wiele zależy, inaczej z człowiekiem, którego sytuacja zależy od nas. Przyjrzyj się, jaki przybierasz ton, gdy załatwiasz sprawę w urzędzie i wiesz, że Twoje „być albo nie być” zależy w dużej mierze od nastroju w danym dniu urzędniczki czy urzędnika? A zaobserwuj, jak „przebierasz” głos gdy podejmujesz jakąś decyzję w grupie? Chcemy, czy nie, zmieniamy głos, aby osiągnąć konkretny cel. Jest to całkowicie normalne i naturalne. Można to łatwo zaobserwować w pracy, w domu czy w relacjach z bliskimi.

Albert Mehrabian, jeden z pierwszych badaczy mowy ciała w latach pięćdziesiątych, odkrył, że na całkowity przekaz danego komunikatu tylko 7% wpływają same słowa, w 38% sygnały głosowe (w tym ton i barwa głosu, modulacja, tempo mówienia, sposób intonowania), a w 55% inne sygnały niewerbalne „tzw. mowa ciała”. A zatem,w dużym stopniu, mówimy podtekstem, a nie tekstem. Te 38% sygnałów głosowych tzw. elementy parawerbalne niosą olbrzymi zasób informacji o emocjach, które ci towarzyszą w stosunku do słuchacza, celu twojego mówienia, sposobie w jaki chciałbyś być postrzegany itd.

Intonacja Głosu ma bardzo duże znaczenie w komunikacji np. telefonicznej, co przedstawia, poniższy wykres.

Pracując nad głosem zyskasz świadomość jego możliwości i elastyczności, co pozwoli Ci uwrażliwić sie na pozatekstowe bodźce, które wzbogacą Twój przekaz.

W ten sposób poprawisz jakość swojego komunikatu, a przede wszystkim lepiej zrozumiesz siebie.

Możesz tego dokonać poprzez indywidualne treningi ze specjalistą od emisji głosu, wokalistą czy aktorem. To jeden z najbardziej efektywnych sposobów, dostosowany do Twoich potrzeb. Inną możliwością są warsztaty grupowe, podczas których uczestnicy uczą się poprzez doświadczenie własne, ćwicząc „na sobie”,a także reporterskie, obserwując innych. Ponadto, niezwykle bogatym źródłem wiedzy o głosie i jego możliwościach jest uważne, codzienne „przysłuchiwanie się” sobie w rozmaitych sytuacjach.

Poznaj swój głos, a poznasz siebie.

Zapraszam cię do najpiękniejszej podróży, podróży w głąb siebie!

 

Katarzyna Klimek

Trener rozwoju osobistego, Coach ACC, Aktorka